Vishay/Dale RWR81NR442FRS73
RWR81NR442FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR442FRS73
Brief Description
RES 0.442 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR442FRS73.pdf
Availability of RWR81NR442FRS73
QUANTITY
RWR81NR442FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR442FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81NR442FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.442
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR442FRS73
Related LinksRWR81NR, RWR81NR442FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR442FRS73 Details Description
Related parts for RWR81NR442FRS73
RES SMD 143 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RESISTOR 100K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 0.9A datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 4CH 200KSPS 10MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO204AL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 6POS datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL STRT datasheet.pdf
15000UF 16V 40X40MM 85C 15000H datasheet.pdf