Vishay/Dale RWR81NR619FRBSL
RWR81NR619FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR619FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.619 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR619FRBSL.pdf
Availability of RWR81NR619FRBSL
QUANTITY
RWR81NR619FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR619FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR619FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.619
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR619FRBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR619FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR619FRBSL Details Description
Related parts for RWR81NR619FRBSL
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 4UH 5.5A 15.1 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 160 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN datasheet.pdf
FUSE 630A 400V 3 GG/GL SIZE 3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf