Vishay/Dale RWR81NR825FPB12
RWR81NR825FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR825FPB12
Brief Description
RES 0.825 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR825FPB12.pdf
Availability of RWR81NR825FPB12
QUANTITY
RWR81NR825FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR825FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR825FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.825
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR825FPB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR825FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR825FPB12 Details Description
Related parts for RWR81NR825FPB12
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN RING SEALABLE #6 10-12AWG datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MBXLE VERT RCPT datasheet.pdf
CONN HAN BASE 2 X 1" NPT datasheet.pdf
MICRO 21 PIN 18" RBW JACKS datasheet.pdf