Vishay/Dale RWR81NR866FSB12
RWR81NR866FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR866FSB12
Brief Description
RES 0.866 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR866FSB12.pdf
Availability of RWR81NR866FSB12
QUANTITY
RWR81NR866FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR866FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR866FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.866
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR866FSB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR866FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR866FSB12 Details Description
Related parts for RWR81NR866FSB12
DIODE ZENER 20V 1W SMA datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN CONTACT BUMP 24-26AWG GOLD datasheet.pdf
SITE LICENSE MAC 10/100 ETHERNET datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN F PLUG STR datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf