Vishay/Dale RWR81NR953FRBSL
RWR81NR953FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR953FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR953FRBSL.pdf
Availability of RWR81NR953FRBSL
QUANTITY
RWR81NR953FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR953FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR953FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.953
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR953FRBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR953FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR953FRBSL Details Description
Related parts for RWR81NR953FRBSL
IDC CABLE - MSR40K/MC40G/MSR40K datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 128POS SC70-6 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
FUSE MOD 600A 700V BLADE datasheet.pdf
CONN RECPT 168POS W/POST SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 26MM datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
2G GSM EDGE,SCR TERMINPUT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 250UF 100V CHA MNT datasheet.pdf