Vishay/Dale RWR81S1001BRBSL
RWR81S1001BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1001BRBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1001BRBSL.pdf
Availability of RWR81S1001BRBSL
QUANTITY
RWR81S1001BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1001BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1001BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1001BRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1001BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1001BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1001BRBSL
IC CPLD 128MC 20NS 84PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 6" 1MM 17POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 150MA 16.3 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf