Vishay/Dale RWR81S10R0BPB12
RWR81S10R0BPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S10R0BPB12
Brief Description
RES 10 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S10R0BPB12.pdf
Availability of RWR81S10R0BPB12
QUANTITY
RWR81S10R0BPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S10R0BPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S10R0BPB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S10R0BPB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S10R0BPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S10R0BPB12 Details Description
Related parts for RWR81S10R0BPB12
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 8POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf