Vishay/Dale RWR81S1150FRBSL
RWR81S1150FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1150FRBSL
Brief Description
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1150FRBSL.pdf
Availability of RWR81S1150FRBSL
QUANTITY
RWR81S1150FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1150FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1150FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1150FRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1150FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1150FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1150FRBSL
RES SMD 56 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 96POS TYPE C datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OVER MOLD ASSY L BLADE 40A PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SCD 3.81/16/90G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 21.6MM D MMH datasheet.pdf