Vishay/Dale RWR81S1170BRS73
RWR81S1170BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1170BRS73
Brief Description
RES 117 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1170BRS73.pdf
Availability of RWR81S1170BRS73
QUANTITY
RWR81S1170BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1170BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1170BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1170BRS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1170BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1170BRS73 Details Description
Related parts for RWR81S1170BRS73
IC TXRX RS232/485/EIA562 24-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC DRVR DECODE 8DIG 44-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf