Vishay/Dale RWR81S1180FRB12
RWR81S1180FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1180FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1180FRB12.pdf
Availability of RWR81S1180FRB12
QUANTITY
RWR81S1180FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1180FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1180FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1180FRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1180FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1180FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1180FRB12
CONN RECEPTCLE HOUSING 14POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf