Vishay/Dale RWR81S1210FRRSL
RWR81S1210FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1210FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1210FRRSL.pdf
Availability of RWR81S1210FRRSL
QUANTITY
RWR81S1210FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1210FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1210FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1210FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1210FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1210FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S1210FRRSL
SWITCH KNOB ILLUM 3POS SPST YEL datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V TO-92-3 datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 8A 5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
6.2MM PLC BASIC TERM BLOCK 12V datasheet.pdf
BOARD CFTL AD8212 datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-1000 PSI datasheet.pdf
RES 14.7M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HNDLR ADJ 21CELL 4X5-3/4X2-1/4" datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf