Vishay/Dale RWR81S1620BRBSL
RWR81S1620BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1620BRBSL
Brief Description
RES 162 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1620BRBSL.pdf
Availability of RWR81S1620BRBSL
QUANTITY
RWR81S1620BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1620BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1620BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1620BRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1620BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1620BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1620BRBSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
C/A 50.125 24FIB PLE MPO datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO204AL datasheet.pdf