| Internal Part Number | EIS-USP1H010MDD | |
| Standard Package | 200 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Series | SP | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 1µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Type | Bi-Polar | |
| Applications | - | |
| Ripple Current | 10mA | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.059" (1.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.315" (8.00mm) | |