Vishay/Dale RWR81S1690FSS70
RWR81S1690FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1690FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1690FSS70.pdf
Availability of RWR81S1690FSS70
QUANTITY
RWR81S1690FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1690FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1690FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1690FSS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1690FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1690FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S1690FSS70
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 820 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
STRNGLT 200.25' 42 12-3 66' LEAD datasheet.pdf
RES SMD 15.2K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 50 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0013UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf