Vishay/Dale RWR81S1800DSB12
RWR81S1800DSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1800DSB12
Brief Description
RES 180 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1800DSB12.pdf
Availability of RWR81S1800DSB12
QUANTITY
RWR81S1800DSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1800DSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1800DSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1800DSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1800DSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1800DSB12 Details Description
Related parts for RWR81S1800DSB12
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC ETHERNET SW CTRLR 128-PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER LO-PRO 2MM 40POS R/A datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 9100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CRIMPING DIE (MMT-C-534-I1) datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf