Vishay/Dale RWR81S1800FSB12
RWR81S1800FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1800FSB12
Brief Description
RES 180 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1800FSB12.pdf
Availability of RWR81S1800FSB12
QUANTITY
RWR81S1800FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1800FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1800FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1800FSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1800FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1800FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S1800FSB12
IC EEPROM 4KBIT 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BALUN GSM/DCS/PCS/CDMA 900MHZ datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 20AWG 250' datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNG SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf