Vishay/Dale RWR81S1870FSBSL
RWR81S1870FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1870FSBSL
Brief Description
RES 187 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1870FSBSL.pdf
Availability of RWR81S1870FSBSL
QUANTITY
RWR81S1870FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1870FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1870FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)187
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1870FSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1870FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1870FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1870FSBSL
RES SMD 732 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 264 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CABLE USB A M-B MICR0 2M/FERRITE datasheet.pdf
AC DRV,240V 3PH,7.5HP 5.5KW CT datasheet.pdf
DISPLAY 14-SEG RED 2DIGIT CC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf