Vishay/Dale RWR81S19R1BSBSL
RWR81S19R1BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S19R1BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S19R1BSBSL.pdf
Availability of RWR81S19R1BSBSL
QUANTITY
RWR81S19R1BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S19R1BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S19R1BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S19R1BSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S19R1BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S19R1BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S19R1BSBSL
WIRE MARKER B/W .55-.98"20PC datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 50MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL RHE11 096MS-3,0C1-3 datasheet.pdf
MOD SLD 9 SKT SIZE 20 CONTACT datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf