Vishay/Dale RWR81S1R00FPS73
RWR81S1R00FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R00FPS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R00FPS73.pdf
Availability of RWR81S1R00FPS73
QUANTITY
RWR81S1R00FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R00FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R00FPS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R00FPS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R00FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R00FPS73 Details Description
Related parts for RWR81S1R00FPS73
TVS DIODE 33VWM 54.8VC AXIAL datasheet.pdf
BRAID UNFLUXED GOLD .050"X5' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD CALIB 24-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 5.5V 20A 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf