Vishay/Dale RWR81S1R00FSS70
RWR81S1R00FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R00FSS70
Brief Description
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R00FSS70.pdf
Availability of RWR81S1R00FSS70
QUANTITY
RWR81S1R00FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R00FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R00FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R00FSS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R00FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R00FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S1R00FSS70
IC OPAMP VFB 50MHZ 8DIP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 7/32" 10.0" datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7376 datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .026DIA TINLEAD datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf