Vishay/Dale RWR81S2370FRB12
RWR81S2370FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2370FRB12
Brief Description
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2370FRB12.pdf
Availability of RWR81S2370FRB12
QUANTITY
RWR81S2370FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2370FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2370FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2370FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2370FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2370FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2370FRB12
IDC CABLE - MKR16K/MC16G/MKR16K datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 5P-12POS OPEN FRM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8SO datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf