Vishay/Dale RWR81S2370FRB12
RWR81S2370FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2370FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2370FRB12.pdf
Availability of RWR81S2370FRB12
QUANTITY
RWR81S2370FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2370FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2370FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2370FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2370FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2370FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2370FRB12
IC ADC PGA 24BIT LN 28PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13 OHM 0804 datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DISTRIBUTION 16QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS92075 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf