Vishay/Dale RWR81S2430FSB12
RWR81S2430FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2430FSB12
Brief Description
RES 243 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2430FSB12.pdf
Availability of RWR81S2430FSB12
QUANTITY
RWR81S2430FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2430FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2430FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)243
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2430FSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2430FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2430FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S2430FSB12
CONN HEADER 15POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADP1870 datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 680K OHM 1206 datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 3.8" USB datasheet.pdf