Vishay/Dale RWR81S25R0FSB12
RWR81S25R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S25R0FSB12
Brief Description
RES 25 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S25R0FSB12.pdf
Availability of RWR81S25R0FSB12
QUANTITY
RWR81S25R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S25R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S25R0FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S25R0FSB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S25R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S25R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S25R0FSB12
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 5V MINI datasheet.pdf
IC INTEGER-N CLCK GEN 72LFCSP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9838 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf