Vishay/Dale RWR81S2740FSBSL
RWR81S2740FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2740FSBSL
Brief Description
RES 274 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2740FSBSL.pdf
Availability of RWR81S2740FSBSL
QUANTITY
RWR81S2740FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2740FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2740FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2740FSBSL
Related LinksRWR81S2, RWR81S2740FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2740FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S2740FSBSL
IC AMP AUDIO 12W MONO PENTAWATT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SNSR OPTO TRANS 5.59MM REFL C-MT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 1% 80W datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
HANDCRIMPING TOOL HAN HSC datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 12V 3A datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NO 3A 50V 6SOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf