Vishay/Dale RWR81S2870BSS70
RWR81S2870BSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2870BSS70
Brief Description
RES 287 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2870BSS70.pdf
Availability of RWR81S2870BSS70
QUANTITY
RWR81S2870BSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2870BSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2870BSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2870BSS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2870BSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2870BSS70 Details Description
Related parts for RWR81S2870BSS70
BATTERY VRLA 6V 12AH datasheet.pdf
IGBT MOD SGL 600V 600A F SER datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RELAY SSR HYBRID SPST 5A 5V datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf