Vishay/Dale RWR81S2R00DRS70
RWR81S2R00DRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R00DRS70
Brief Description
RES 2 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R00DRS70.pdf
Availability of RWR81S2R00DRS70
QUANTITY
RWR81S2R00DRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R00DRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R00DRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R00DRS70
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R00DRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R00DRS70 Details Description
Related parts for RWR81S2R00DRS70
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RING TONGUE datasheet.pdf
1000UF 6,3V 10X10X14MM 105C 3000 datasheet.pdf