Vishay/Dale RWR81S2R05FRB12
RWR81S2R05FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R05FRB12
Brief Description
RES 2.05 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R05FRB12.pdf
Availability of RWR81S2R05FRB12
QUANTITY
RWR81S2R05FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R05FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R05FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R05FRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R05FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R05FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R05FRB12
FIXED IND 27UH 820MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE PTFE SKIVED 12X12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
2442-B41 COND ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS PANEL RA PIN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A 4XDFN datasheet.pdf