Vishay/Dale RWR81S2R49BRB12
RWR81S2R49BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R49BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.49 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R49BRB12.pdf
Availability of RWR81S2R49BRB12
QUANTITY
RWR81S2R49BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R49BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R49BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R49BRB12
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R49BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R49BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S2R49BRB12
RES SMD 143K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A2015B/H1500TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE W/PCB ANT CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 39UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT M23 datasheet.pdf