Vishay/Dale RWR81S2R74BRS73
RWR81S2R74BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R74BRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R74BRS73.pdf
Availability of RWR81S2R74BRS73
QUANTITY
RWR81S2R74BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R74BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R74BRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S2R74BRS73
Related LinksRWR81S2, RWR81S2R74BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S2R74BRS73 Details Description
Related parts for RWR81S2R74BRS73
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DMUX VIDEO SW QUAD 16-QFN datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER/VOLT I/O 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf
MOD RF ANT 8CH SENSRCORE W/CONN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 7.24MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 15A 38 MOHM SMD datasheet.pdf
150UF 40V 8X18MM 85C 2500H datasheet.pdf