Vishay/Dale RWR81S3570BRRSL
RWR81S3570BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3570BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3570BRRSL.pdf
Availability of RWR81S3570BRRSL
QUANTITY
RWR81S3570BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3570BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S3570BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3570BRRSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S3570BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3570BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S3570BRRSL
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf