Vishay/Dale RWR81S37R4BRBSL
RWR81S37R4BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S37R4BRBSL
Brief Description
RES 37.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S37R4BRBSL.pdf
Availability of RWR81S37R4BRBSL
QUANTITY
RWR81S37R4BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S37R4BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S37R4BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S37R4BRBSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S37R4BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S37R4BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S37R4BRBSL
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
040 MULTILOCK REC CONT. L/P datasheet.pdf
RES 619 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf