Vishay/Dale RWR81S3880BSB12
RWR81S3880BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3880BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 388 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3880BSB12.pdf
Availability of RWR81S3880BSB12
QUANTITY
RWR81S3880BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3880BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S3880BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)388
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3880BSB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S3880BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3880BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S3880BSB12
HOLDER BATT 8-AA CELLS WIRE LDS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS REV R/A SMD AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
26500 61C 61#20 P PLUG SS LC datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf