Vishay/Dale RWR81S3R16FRRSL
RWR81S3R16FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R16FRRSL
Brief Description
RES 3.16 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R16FRRSL.pdf
Availability of RWR81S3R16FRRSL
QUANTITY
RWR81S3R16FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R16FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R16FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R16FRRSL
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R16FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R16FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S3R16FRRSL
SHIELD DIE CAST SHELL SIZE 3 datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB 18POS 3ROWS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ARRAY 3900PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf