Vishay/Dale RWR81S3R74BSB12
RWR81S3R74BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R74BSB12
Brief Description
RES 3.74 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R74BSB12.pdf
Availability of RWR81S3R74BSB12
QUANTITY
RWR81S3R74BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R74BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R74BSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R74BSB12
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R74BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R74BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S3R74BSB12
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf