Vishay/Dale RWR81S3R74FSS73
RWR81S3R74FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R74FSS73
Brief Description
RES 3.74 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R74FSS73.pdf
Availability of RWR81S3R74FSS73
QUANTITY
RWR81S3R74FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R74FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R74FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R74FSS73
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R74FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R74FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S3R74FSS73
IC OPAMP CFA 1.44GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A SC63 datasheet.pdf
TRANSDUCER 1-5VDC 50PSI datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf