Vishay/Dale RWR81S3R74FSS73
RWR81S3R74FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R74FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.74 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R74FSS73.pdf
Availability of RWR81S3R74FSS73
QUANTITY
RWR81S3R74FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R74FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R74FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R74FSS73
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R74FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R74FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S3R74FSS73
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT TEST PROD R/A MINI BANANA datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M554-A 68PLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 530K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf