Vishay/Dale RWR81S3R83FRS70
RWR81S3R83FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R83FRS70
Brief Description
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R83FRS70.pdf
Availability of RWR81S3R83FRS70
QUANTITY
RWR81S3R83FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R83FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R83FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R83FRS70
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R83FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R83FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S3R83FRS70
MOSFET N-CH 60V 115MA SOT-23 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST PIN PLUNG.187QC datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 9POS W/O CONTACT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSABLE LATCH 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN M12 5POS R/A PLUG datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 42" X 12" datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 36 OLIVE datasheet.pdf
1000UF 100V 18X40MM 85C 3500H datasheet.pdf