Vishay/Dale RWR81S3R83FSS73
RWR81S3R83FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S3R83FSS73
Brief Description
RES 3.83 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S3R83FSS73.pdf
Availability of RWR81S3R83FSS73
QUANTITY
RWR81S3R83FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S3R83FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S3R83FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S3R83FSS73
Related LinksRWR81S3, RWR81S3R83FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S3R83FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S3R83FSS73
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC MPU M680X0 75MHZ 304TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AMP VIDEO 2STAGE DIFF 14-SOIC datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 50MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf