Vishay/Dale RWR81S43R2FRB12
RWR81S43R2FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S43R2FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 43.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S43R2FRB12.pdf
Availability of RWR81S43R2FRB12
QUANTITY
RWR81S43R2FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S43R2FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S43R2FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S43R2FRB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S43R2FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S43R2FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S43R2FRB12
ADM64S/AE64M/ADM64S datasheet.pdf
IC PWR SWITCH SOFT START SC70-6 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 330 OHM 4W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V T2H 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 2POS datasheet.pdf