Vishay/Dale RWR81S4990BRB12
RWR81S4990BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4990BRB12
Brief Description
RES 499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4990BRB12.pdf
Availability of RWR81S4990BRB12
QUANTITY
RWR81S4990BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4990BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4990BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4990BRB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4990BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4990BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S4990BRB12
RES 15K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB datasheet.pdf
COVER ASSMBLY FOR DIN CONN datasheet.pdf
IC 1.3U DSP/UC AUDIO CODEC 32QFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 2% PROBE datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 60MA 17 OHM SMD datasheet.pdf