Vishay/Dale RWR81S49R9BRRSL
RWR81S49R9BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S49R9BRRSL
Brief Description
RES 49.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S49R9BRRSL.pdf
Availability of RWR81S49R9BRRSL
QUANTITY
RWR81S49R9BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S49R9BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S49R9BRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S49R9BRRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S49R9BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S49R9BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S49R9BRRSL
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
METRAL 4RX8M RA RCP STB datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC FIFO SYNC DUAL 1024X9 64QFP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 3.48"LX2.44"W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
SWITCH 1NC 1NO SPDT SNAP 120V datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 71MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf