Vishay/Dale RWR81S49R9DRS70
RWR81S49R9DRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S49R9DRS70
Brief Description
RES 49.9 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S49R9DRS70.pdf
Availability of RWR81S49R9DRS70
QUANTITY
RWR81S49R9DRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S49R9DRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S49R9DRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S49R9DRS70
Related LinksRWR81S4, RWR81S49R9DRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S49R9DRS70 Details Description
Related parts for RWR81S49R9DRS70
CONN RING 14-16HD AWG#10 PIDG datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 10MM-30MM CON MOD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
25 SIL EXT P/HDR 6MM datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
RES SMD 427 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf