Vishay/Dale RWR81S4R02FSB12
RWR81S4R02FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R02FSB12
Brief Description
RES 4.02 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R02FSB12.pdf
Availability of RWR81S4R02FSB12
QUANTITY
RWR81S4R02FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R02FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R02FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)