Vishay/Dale RWR81S4R53FSRSL
RWR81S4R53FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R53FSRSL
Brief Description
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R53FSRSL.pdf
Availability of RWR81S4R53FSRSL
QUANTITY
RWR81S4R53FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R53FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R53FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R53FSRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R53FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R53FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S4R53FSRSL
IDC CABLE - MKS60K/MC60M/X datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL STR 2POS datasheet.pdf
INVERTER 12V INPUT 1200V OUTPUT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 2.92V 8-SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR 16BIT N-INV 56TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
FUSEHOLDER 1POS FOR TPL-C datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN DSUB 26POS F H.D R/A datasheet.pdf