Vishay/Dale RWR81S4R75BSBSL
RWR81S4R75BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R75BSBSL
Brief Description
RES 4.75 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R75BSBSL.pdf
Availability of RWR81S4R75BSBSL
QUANTITY
RWR81S4R75BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R75BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R75BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R75BSBSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R75BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R75BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S4R75BSBSL
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 630V C0G 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 10PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5SOT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
WBN-PG9 LOCKNUT BRASS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD datasheet.pdf