Vishay/Dale RWR81S5360BSB12
RWR81S5360BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5360BSB12
Brief Description
RES 536 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5360BSB12.pdf
Availability of RWR81S5360BSB12
QUANTITY
RWR81S5360BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5360BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5360BSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5360BSB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5360BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5360BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S5360BSB12
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 100A ADDAPAK datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN INV HEADER 2-FB 240POS 5ROW datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf