Vishay/Dale RWR81S56R9FRB12
RWR81S56R9FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S56R9FRB12
Brief Description
RES 56.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S56R9FRB12.pdf
Availability of RWR81S56R9FRB12
QUANTITY
RWR81S56R9FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S56R9FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S56R9FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S56R9FRB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S56R9FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S56R9FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S56R9FRB12
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
TOOL CABLE TIE LOVOLT LT-HVY datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 850MA AXIAL datasheet.pdf