Vishay/Dale RWR81S5R90FRB12
RWR81S5R90FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R90FRB12
Brief Description
RES 5.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R90FRB12.pdf
Availability of RWR81S5R90FRB12
QUANTITY
RWR81S5R90FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R90FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R90FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R90FRB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R90FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R90FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S5R90FRB12
RES ARRAY 7 RES 120K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 420-450MHZ 1/4W BN datasheet.pdf
ZACK STRIP FLAT PRINTED HORIZON datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER NG 40VFQFPN datasheet.pdf
FUSE 7 AMP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf