Vishay/Dale RWR81S61R9FSBSL
RWR81S61R9FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S61R9FSBSL
Brief Description
RES 61.9 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S61R9FSBSL.pdf
Availability of RWR81S61R9FSBSL
QUANTITY
RWR81S61R9FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S61R9FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S61R9FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S61R9FSBSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S61R9FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S61R9FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S61R9FSBSL
IDC CABLE- ASS50A/ AE50M / ASS50 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1 OHM 0804 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR PROG UNIJUNCT 40V TO92 Limited quantity now datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SYMBOL-P. 25X25X25 B/DR datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf